نقد و بررسی برند دزدگیر اماکن Review

سیستم اعلام سرقت (دزدگیر اماکن)

دزدگیر اماکن سیستمی است متشکل از اجزای مختلف جهت حفظ امنیت منزل ، محل کار ، فروشگاه و مغازه شما ، انتخاب یک سیستم اعلام سرقت مناسب با نیاز و متناسب با محیط شما لازم به دانستن تعاریف و آشنایی با اجزای این سیستم دارد در این مطلب میخواهیم تا با هم کمی بیشتر با سیستم دزدگیر اماکن آشنا شویم اجزا و انواع آن را معرفی کنیم تا با نگاهی دقیق تر دست به انتخاب و خرید سیستم علام سرقت اقدام نمایید.

 

سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر منازل چیست و به چه شکلی عمل می کند؟

آمار و ارقام نشان می دهد منازلی که مجهز به سیستم های امنیتی از جمله دزدگیر منازل هستند، کمتر در معرض سرقت و دستبرد قرار می گیرند.

دزدگیر منازل نوعی سیستم امنیتی است که ساختمان را از ورود افراد غریبه و سارقین به واسطه داشتن چشمی های قرار داده شده در محیط محافظت نموده و در صورت بروز خطر و تحریک شدن سنسور چشمی دستگاه ساکنین را با زدن آژیر آگاه می کند. همچنین در سیستم های سیمکارتی یا تلفن ثابت با ارسال پیامک و زنگ زدن به کاربر او را از احتمال سرقت مطلع می سازد تا کاربر در سریع ترین زمان بهترین تصمیم را بگیرد. این سیستم امنیتی قابل نصب در کلیه ساختمان ها از جمله مغازه ها، بانک ها، فروشگاه ها، منازل مسکونی و طلا فروشی ها می باشد و توسط افراد مجرب و کارآزموده در محل مورد نظر تعبیه و راه اندازی می شود.

 

دزدگیر اماکن

 

اجزای سیستم اعلام سرقت

اجزای یک سیستم دزدگیر شامل موارد زیر است که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن میدهیم

 1. دستگاه مرکز
 2. تلفن کننده
  • تلفن کننده تلفن ثابت
  • تلفن کننده سیم کارتی
  • تلفن کننده دو گانه (سیم کارتی + خط ثابت)
 3. چشمی دزدگیر
  • چشمی وایرلس (بیسیم)
  • چشمی سیمی
 4. آژیر دزدگیر
 5. باتری پشتیبان دزدگیر

 

دستگاه مرکزی

 همه دزدگیرهای اماکن که در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گردند برای کنترل کردن سایر اجزای به کار رفته در سیستم نیاز به یک دستگاه مرکزی دارند. این دستگاه مرکزی در واقع مانند مغز انسان عمل کرده و سیگنال های دریافت شده از سنسورهای مختلف به این قسمت رسیده و فرمان های مختلفی که به قطعات هشدار دهنده ارسال می گردد توسط این قطعه انجام می گیرد.

برندهای برتر دزدگیر اماکن

برندهای چون دزدگیر اماکن کلاسیک ، دزدگیر اماکن سایلکس ، آنیک ، فایروال ، آی تی آر ، گپ ، بتا ، پارادوکس و ... همگی به جزو برندهای مطرح تولید کننده سیستم اعلام سرقت می باشند.

 

تلفن کننده اتوماتیک

هنگامی که توسط چشمی ها ورود غیر مجاز حس شود و یا به هر صورتی تحریک شوند، آژیر به صدا در می آید و ولتاژی توسط مدار دستگاه مرکزی به سیم تحریک کننده تلفن اعمال می شود که باعث شماره گیری تلفن کننده می شود. الویت تماس ها طبق لیست شماره هایی است که از قبل به دستگاه داده شده و در صورت تحریک چشمی به اولین شماره لیست تماس حاصل می شود.

 

سنسور یا چشمی

چشمی یا سنسورهای مختلف با توجه به نوع مکانی که نیاز به محافظت دارد، به‌کار گرفته می‌شوند. دسته‌بندی مختلفی برای چشمی دزدگیر وجود دارد که به دو دسته کلی چشمی سیمی و چشمی بیسیم تفکیک می شوند.

 

انواع چشمی دزدگیر

 • چشمی حرکتی دزدگیر (PIR) : رایج ترین نوع چشمی است این نوع چشمی حساس به حرکت بوده و هر نوع حرکتی را شناسایی کرده و به دستگاه مرکز (پنل) اعلام می نماید و عملکرد آن براساس تابش مادون قرمز به محیط می باشد همانطور که از نامش پیداست حساس به کوچکترین حرکت اعم از بازشدن لای درب و یا پنجره و تکان خورده پرده می باشد.
 • چشمی ماکروویو دزدگیر : عملکرد چشمی ماکروویو با الهام از حواس ارتعاش خفاش‌ها می‌باشد؛ به این شکل که با ارسال موج و بررسی بازگشت آن به منبع، تصویر محیط تشخیص داده می‌شود. بعد از آن هرگونه تغییری که منجر به از بین رفتن این تصویر شود به معنی ورود غیرمجاز تلقی شده و اعلام‌خطر می‌شود. چشمی ماکروویو می‌تواند منطقه وسیعی را پوشش دهد و از این نظر یک برتری نسبت به سنسورهای دیگر دارند.
 • سنسور ارتعاشی دزدگیر: سنسورهایی که در هنگام لرزش و ارتعاش اعلام خط می کنند. نصب بر روی دیوار انبارها که در اثر انفجار لرزش ایجاد می نمایند.
 • سنسور وزنی دزدگیر: دزدگیرعموماً برای محیط‌هایی که حیوانات خانگی به‌عنوان یک محرک وجود دارد مناسب می‌باشد. چراکه چشمی وزنی دزدگیر بر اساس وزن و حجم جسم متحرک قادر به شناسایی حیوان می‌باشد و سیستم را بی‌جهت فعال نمی‌کند.
 • سنسور مگنت (بین درب): یک اعلام کننده است که بر روی قسمت ثابت چارچوب درب یا پنجره و قسمت متحرک درب، پنجره، کمد و یا گاو صندوق قابل نصب بوده و پنل مرکزی دزدگیر را از باز شدن درب یا پنجره با خبر می کند.

سنسور مگنتی سیستم اعلام سرقت

 • سنسورهای لیزری (همان بیم خطی) : نیز نوعی چشمی دزدگیر اماکن محسوب می‌شوند که به‌وسیله خطوطی نامرئی حرکت انسان را تشخیص می‌دهند. این نوع چشمی به ‌وسیله سه الی چهار خط لیزری که از دو ستون دزدگیر ساتع می‌شوند، کار محافظت از محیط را انجام می‌دهند. محیط‌های باز مانند تراس‌ها، پنجره‌ها ، دیوارهای کوتاه باغ و ویلاها و ورودی‌های بزرگ را می‌توان با استفاده از این سنسور محافظت کرد.

 

چشمی حرکتی و سنسور مگنتی دزدگیر اماکن

 

آژیر دزدگیر

آژیرها سیگنال ها را از پنل مرکزی دریافت کرده و آنها را به هشدارهای صوتی تبدیل می نمایند. آژیرها و بلندگوها در اشکال مختلفی وجود دارند که بسته به محیط مورد نظر می توان هر یک از آنها را مورد استفاده قرار داد.

باتری پشتیبان دزدگیر منازل و مغازه:

باتری دزدگیر اماکن یکی از مهمترین المان ها در سیستم دزدگیر اماکن بشمار میرود. نقش باطری دزدگیر اماکن شارژ دهی به مدار و سنسورها و تامین ولتاژ در زمان نبود برق است. عموما باطری دزدگیر دارای طول عمر بین 1 تا 5 سال میباشد. این طول عمر بستگی به مارک باتری و کارخانه سازنده و همچنین کیفیت ساخت آن محصول دارد.

 

اصطلاحاتی که باید بدانید

گزارش اتفاق (LOG) چیست؟

علاوه بر ارسال پیامک ، اتفاقات با قید تاریخ هجری شمسی و ساعت اتفاقات در حافظه دستگاه ذخیره می شود و می توان این گزارش را روی نمایشگر دستگاه دید. در صورت پر شدن حافظه ی دستگاه همه ی حافظه پاک نمی شود بلکه گزارش جدید جای خود را به قدیمی ترین گزارش حافظه می دهد.

 

زون چیست؟

زون یکی از مواردی است که احتمالا هنگام مشاهده سیستم‌های امنیتی خانه با آن روبرو شده‌اید. در واقع زون بندی دزدگیرهای اماکن نحوه کنترل سنسورهای یک سیستم امنیتی را مشخص می‌کند. سنسورها به زون‌ها اختصاص داده می‌شوند و هنگامی که یک سنسور فعال می‌شود‌، سیستم به شما اطلاع می‌دهد که در کدام منطقه سنسور فعال شده است.

 

زون 24 ساعته چیست؟

هنگامی که کاربر به محلی وارد می شود و دستگاه را غیر فعال می کند، تمامی زون های دستگاه غیر فعال شده و در صورت تحریک شدن سنسورها هیچ عکس العملی ایجاد نمی شود اما زون 24 ساعته اینگونه نیست و حتی با غیر فعال کردن توسط کاربر نیز فعال می ماند. از این زون معمولا برای سنسور های مگنتی در و پنجره و سنسور اعلام حریق استفاده می شود.

 

دینگ دانگ

در گذشته بالای درب مغازه یک زنگوله نصب می‌کردند تا هنگام باز شدن درب، با ایجاد صدای زنگ، ورود مشتری را اعلام کند. قابلیت دینگ دانگ شبیه همین زنگوله عمل می‌کند.

 

قیمت دزدگیر اماکن

برای اطلاع از قیمت دزدگیر اماکن ، مجموع اجزای این سیستم که که شامل پنل مرکزی ، تعداد چشمی و سنسور ، آژیر و بلندگو ، باتری بکاب می باشد شما میتوانید با تماس با کارشناسان دو بی کا اطلاع دقیقی از قیمت سیستم اعلام سرقت دریافت نمایید و بهترین گذینه را برای خرید دزدگیر اماکن برای منزل و یا مغازه خود انتخاب نمایید.

اطلاعات بیشتر ...